A magyar közjegyzők különféle öröklési jogviszonyokra vonatkozó közokiratok kiállítására jogosultak. Ezek többek között a következők:
-
- Közokiratba foglalt végintézkedések, például:
- Közvégrendelet, melyet jogszabály (pl. vak személyek) vagy az örökhagyó szabad akarata alapján közjegyző készít. (A közvégrendelet visszavonása: a visszavonásra a készítés szabályai vonatkoznak. Amennyiben az örökhagyó szeretné visszavonni a közvégrendeletét, azt közjegyző előtt kell megtennie. Amennyiben egy korábbi végrendeletet az örökhagyó új közvégrendelettel helyettesít, a helyettesítés ténye feltüntetésre kerül az új közvégrendeletben. Az új végrendelet közokirat.)
- Az öröklési szerződés amennyiben: a felek a Polgári törvénykönyv alapján közokirati formában kötelesek azt megkötni, vagy mert a felek úgy döntöttek, hogy az öröklési szerződést közokirati formában kötik meg.
- Halál esetére szóló ajándékozás, abban az esetben, ha azt közjegyzői okiratba foglalják.
- Lemondás az örökségről (amely az örökhagyó és potenciális örökösei között létrejött szerződés) abban az esetben, ha azt közjegyzői okiratba foglalják.
- Az örökléssel kapcsolatos egyéb jognyilatkozatok, abban az esetben, ha azokat közjegyzői okiratba foglalják, például:
- az örökség visszautasítása (minden esetben az örökhagyó halálát követően);
- rendelkezés a várt örökségről (az örökhagyó leszármazói az örökhagyó életében is köthetnek szerződést várt örökségük tárgyában).
- Közokiratba foglalt végintézkedések, például: